Během toho, co jsme vybírali stavební pozemek jsme taky hodně mluvili o tom, z čeho to vlastně budeme stavět. Já jsem si myslela, že to bude buď dřevostavba nebo zděná stavba. Jenže ono je toho hrozně moc. Dřevostavba může být difúzně otevřená nebo uzavřená. Můžou vám ji přivézt z továrny a na pozemku smontovat. Nebo to můžou pěkně stavět na pozemku. Zděná stavba může být z ytongu, vápenopískové cihly, broušených keramický cihel, cihel se zateplením, dokonce i ze ztraceného bednění. Ale těch možností je ve skutečnosti mnohem víc. Co si vlastně máme vybrat?

Protože jsme měli danou maximální zastavěnost pozemku, nemohli jsme zvětšovat základovou desku. A já si nechtěla ubírat prostor v domě. Takže nepřipadal v úvahu materiál, který zabírá moc místa. Karlovi se ani nezdály už zateplené cihly. Přišlo mu divný, že bude do zdi vrtat poličky a provrtá se do izolace. Zároveň jsme kvůli letadlům potřebovali vyšší akustický útlum.

Přesvědčili nás, že je to možný i v dřevostavbě. Když se teda obvodová zeď udělá dvojitě. Mně jsou dřevostavby sympatický. Přírodní materiál, rychle se to postaví, rychle bydlíš. Tak jsme si nechali udělat nějaké cenové nabídky. A orientační cena nás dost zarazila. Cena  se pohybovala okolo 5 mil. Kč bez podlah a vybavení. To ale byl náš maximální limit na komplet dům, plot, parkovací stání. Spíš jsme chtěli něco ušetřit. Dřevostavby navíc mají tu nevýhodu, že nejdou dělat svépomocí. Alespoň my jsme si to nedovedli představit.

A tak vyhrála vápenopísková cihla. Je to vlastně vápno, písek a voda. Zjednodušeně se to smíchá a směs se lisuje do forem. To co vznikne se pak ještě vytvrzuje v peci. K tomu slouží tlak vodní páry, vysoká teplota a čas. Takže je to vlastně ekologičtější než pálená cihla. Za prvé se nepoužívají žádné chemikálie a za druhé je to míň energetičtěji náročný. Pro nás ale bylo důležité to, že cihla má vysokou objemovou hmotnost a tak má dobré akustické vlastnosti (ale vážně se mě neptejte, jak to spolu souvisí). Zároveň se obvodové zdivo dá stavět i z cihel, které mají jen 17,5 cm, takže ušetří prostor v domě. Na druhou stranu ale vůbec neizolují. To nám ale nepřišlo jako problém. Naopak nám přišlo lepší, že s venkovním zateplením nemusíme řešit nějaké tepelné mosty. Navíc venkovní izolace v létě odráží teplo a nepustí ho do zdiva.

Tyhle cihly se vyrábějí v několika rozměrech. Četli jsme, že se hodně blbě řežou. Proto už projektant zpracovával projekt podle rozměrů cihel. Nicméně časem jsme zjistili, že to řezání není technicky problém. Zvládl to i nejlevnější diamantový kotouč za 150,- Kč z Lidlu. Ale hodně to práší a žere to čas. Takže za nás je rozhodně lepší projektovat dům na jednotlivé cihly.

Při výběru materiálu jsme ale netušili, že s ním nemá moc stavebníků zkušenost. A že klasičtí zedníci budou remcat na to, že rohy se neprovazují, že se používá dávkovač na lepidlo a že jedna cihla váží 21 kg (na to jsem pak ale remcala taky).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *