Ono to není jen tak, nechat si na pozemek nebo do baráku přivést elektřinu. To si musíte podat žádost, pak čekat na projekt a pak čekat, než vás někdo přijde připojit. No a když nechcete plastovej pilíř, tak si ten zděnej musíte postavit (nebo někoho nechat vám ho postavit).

meta čtvrtá: zdění

Pan Š., který nás měl připojit k síti se podivoval nad tím, že ještě nemáme vyzděný sloupek a v něm zasazenou skříň. A že honem honem, ať chlapi můžou přijet a připojit nás.

A tak jsme se do toho pustili. V březnu, v zimě. Byla jsem nabalená tak, že jsem se nemohla skoro pohnout. Karel s Velkým Karlem byli oblečení o něco míň. Přeci jen makali víc než já a bylo jim teplo.

Nejdřív kluci vyčistili zaklad, který tam byl připravený už od bagrování a vylejvání základů domu. A pak začali ze ztraceného bednění zakládat plot. Jednotlivý šáry jsme zalévali pytlovým betonem, který jsme si sami míchali. Zadělávali jsme ho teplou vodou (50 stupňů Celsia, vařič na stavbě není dobrej jen kvůli jídlu) a ještě jsme do něj přidávali zimní aditivum. To kvůli mrazům (spíš mrazíkům), který ještě přes noc byly. Takhle jsme vyzdili 4 šáry. Skrz první šár jsme protáhli 3 chráničky – 2 do chodníku a 1 směrem k domu. 

V pátym šáru měl začínat sloupek a měla tam být usazená elektro skříň. Karel nejdřív sloupek vyskládal na sucho a jednotlivý kusy ztracenýho bednění vyříznul tak, aby tam skříň pasovala. Teprve pak jsme sloupek betonovali. Hotovo jsme měli 25. 3. 2018.

Meta pátá: připojení

Hned jsem volala panu Š., že jsme už připravení a kdy začnou s výkopem přes silnici. Nejdřív neměl volný lidi, pak zas bylo hnusný počasí, pak byl na dovolený a tak dál. Možná, kdybych nebyla tak otravná, nejsme připojení ani dneska. Nakonec se do výkopu pustili 17. dubna. Jasně, nezdá se to až tak pozdě. Ale očekávala jsem, že když mě v březnu honil, tak sebou taky pohne.

meta šestá: přípojná nebo elektroměrová skříň?

Důležitý je říct, že když jsme od pana Š. dostali skříň, trochu jsme zkoumali, kam se nám tam asi vejdou hodiny. Ale řekli jsme si, že asi někam jo. Ani projektant, ani smlouva o připojení a vlastně ani pan Š. nemluvili o dvou různých skříních. A u jiných domů jsme viděli, že mají jen jednu skříň. Jenže!

Jednou jsem volala panu Š., že nám sice dal skříň, ale že od ní nemáme klíč. A on mi řekl, že ho nepotřebujeme, že ho ani nesmíme mít. A když jsem namítla, že se třeba budu chtít podívat na hodiny, jakou mám spotřebu, tak mi řekl, že hodiny přeci budou v elektroměrový skříni. AHA!

Takže jsme honem sháněli elektroměrovou skříň.

meta sedmá: bourání a zdění

Chtěli jsme mít obě skříně u sebe na jednom místě. A aby náš pracně postavenej sloupek nebyl přehnaně vysokej, musel Karel kus vybourat. A na skříň, která byla přípojková, postavil další. Elektroměrovou.

Částečně vyboural dva vrchní šáry. Tak asi jedna čtvrtina obou šárů (vpravo) tam zůstala i s železnou výztuží. A místo těchle dvou šárů tam šoupnul elektroměrové skříň.

Bednění, který Karel vyboural, musel zase nahradit. Ale vzal na to širší ztracený bednění. Bál se, že by to jinak spadlo. No, ale aby to nespadlo právě kvůli tomu širšímu ztracenýmu bednění, vyzdili jsme tam menší sloupek.

Protože jsme ještě neměli domovní rozvaděč (jak asi, když jsme neměli ani ten dům), přidělali jsme na zadní stranu sloupku zásuvkovou skříňku i s krycí skříňkou.

meta osmá: ten slavný den

Abychom mohli dostat hodiny od ČEZu, museli jsme mít revizi. Elektrikář nám ji udělal 21. 6. 2018. Pak jsme uzavřeli smlouvu s dodavatelem, ten dal vědět ČEZu a 23. 7. 2018 přijel chlápek z ČEZu a namontoval nám hodiny!

Trvalo to přesně rok a 2 měsíce od doby, kdy jsme podali žádost o připojení. Je ale nutný říct, že ČEZ si pro stavbu (rozkopání silnice) sám zařizuje stavební povolení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *