Naše pracovnice na stavebním úřadu nám poradila, že mnohem rychlejší je stavět na stavební ohlášku (tahle možnost je přístupná těm, co staví rodinný dům do 150m2). Prý je rychlejší, když si sami oběhneme naše sousedy, než když je obešle stavební úřad a musí se čekat třicet dnů. Vytiskli jsme  teda pohledy našeho domu s okótováním výšky a vzdáleností od sousedících domů, plánek jeho umístění do zástavby a vyznačení sítí a obešli jsme 4 sousedy. Každý nám hodil k výkresu podpis a bylo. Komplikace nastala s bankou, u které mají naši sousedi hypotéku. Ta se totiž taky musela vyjádřit k tomu, jestli naše plánovaná stavba nesnižuje cenu jejich majetku.

V bance vlastně vůbec nikdo nevěděl, co po nich chci. Až po několika telefonátech jsem zjistila, že jim naši sousedi musí poslat žádost (volnou formou, nikdo nevěděl, co v ní má být) s ověřenými podpisy. Sešli jsme se teda v sousedním městečku na poště, a že ty podpisy ověříme. A pak začala ta pravá legrace. Náš pan soused je totiž původem z Angoly s Portugalským občanstvím. A jeho jméno se skládá z 5 různých jmen. A není jasné, kde končí křestní a začíná příjmení. Nemá ani naši občanku. A vlastně ani rodný číslo. Paní na poště byla kouzelná. Nechtěla urazit našeho souseda a zbytečně se vyptávat. Zároveň nechtěla špatně vyplnit informace o ověřované osobě. A ani nechtěla zbytečně zdržovat frontu za námi.

Soused je na podobné situace zřejmě zvyklý. V klidu stál a chápavě se usmíval. Jeho žena se paní na poště ujala a společnými silami zvládly asi za 20 minut všechny potřebné kolonky vyplnit. A my jsme tak měli ověřené podpisy pro banku.

Mimochodem, jednání s Modrou pyramidou, potažmo Komerční bankou bylo vážně na palici. Nikdo nevěděl, jak se k mému požadavku vyjádřit. Neustále si mě mezi sebou přehazovali. Ani po zapojení paní sousedky jakožto jejich klientky, se nic nezměnilo. Byly jsme dokonce na nějaké extra pobočce KB, kde poprvé nám někdo řekl, že se s podobným požadavkem ještě nikdy nesetkali. Po dvou měsících a neustálých urgencích jsme z banky obdrželi odpověď, že se k podobným věcem nevyjadřují. Zaplať pánbůh, že to stavební úřad vzal jako souhlas s naším projektem.

P.S.: Při vyzvedávání stavebního povolení nám pak ta stejná pracovnice stavebního úřadu řekla, že by to na klasické stavební povolení bylo rychlejší. Když se totiž oslovený subjekt (v našem případě banka) do 30 dnů nevyjádří, tak to úřad chápe, jako že nemá námitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *