Já teda u betonáže nebyla. Moje noha ala robocop mi to nedovolila. Ale kromě Karla tam byl i Velkej Karel a můj táta. Takže počet byl dostatečný. I když Karel říkal, že ještě s jedním člověkem navíc by zvládali o trochu líp hlídat výšku hladiny.

Ještě než přijel první mix a pumpomix, kluci pořádně prolili miako vložky vodou (to proto, aby nevypily vodu z betonu a ten tak rychle nepopraskal), naznačili si na bednění, kde jsou nosníky (ale to jim nakonec k ničemu nebylo) a vypěnili mezery mezi prknama v bednění.

betonování jedna báseň

S obchoďákem betonárky jsme byli domluveni, že v půl osmý budou auto nakládat betonem, takže v 8 ráno u nás. Nakonec přijel asi o hodinu později a Karel už mi lehce nervózní volal ať zjistím, kde jako jsou.

Můj táta se hned chopil hadice, protože se kvůli svojí váze nemůže ohýbat (taky bych nemohla, kdybych měla 110 kg jako on). Aby se strop zatěžoval rovnoměrně, tak kluci nejdřív vybetonovali POT nosníky. Až potom dělali nadbetonávku. Než přijel poslední mix, trvalo to asi půl hodiny. A mezitím jim beton trochu ztuhnul. Asi po třech hodinách mi kluci volali, že je vybetonováno a už uklízej. Tím se z betonování stropu stala asi nejrychlejší akce, kterou jsme na stavbě zatím absolvovali.

zalít nebo nezalít?

Velká neznámá je zalévání stropu vodou. Beton totiž nesmí rychle vyschnout, protože by popraskal. Otázka ale je, jak často, jak moc a jak dlouho beton zalévat. Rozhodně záleží na počasí. V horku je potřeba zalévat častěji, více a déle než v zimě (Při dešti dokonce nemusíte zalévat vůbec. Příroda to zvládne za vás.). No jo, ale častěji než co? Častěji než dvakrát denně? Déle než kolik? Než týden? Protože jsme betonovali ke konci října a teplota se pohybovala mezi 10 a 15 stupni, jezdil Karel (na střídačku s jeho tátou) zalévat dvakrát denně. V plánu bylo zalévat 5 dnů, ale třetí den začalo trochu pršet. Takže pak se zalévalo jen 1 denně. A pátý den lilo tolik, že se na stavbu nejelo vůbec.

Důležité je, že po 4 měsících práce jsme byli v půlce hrubé stavby a mohli jsme se vrhnout na patro.

2 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *