Když jsme se rozloučili s firmou DD, dostala se ke slovu firma BB. Vlastně reagovala už na naši poptávku na základovou desku, kterou jsem vypustili do světa v září. Jenže na ni reagovala až v lednu. Tak jsem jim napsala, že základová deska je už pasé, ale že poptáváme hrubou stavbu. A po 20 dnech mi přišel mail, že na poptávkovym serveru zjistili, že poptáváme hrubou stavbu a že by měli zájem. Co na to říct….Možná nás to mělo varovat.

Paralelně jsme vyjednávali o podobě smlouvy a o položkovém rozpočtu.

Co je psáno, to je dáno

BB nám zaslala prý svoji standardní smlouvu. Jenže smlouva obsahovala věci, které se nám nelíbily. Nebo se nás dokonce netýkaly. Proto jsme navrhli docela dost změn. Pomohl nám web legito.cz. Vyberete si tam typ smlouvy, doplňujete různé údaje a vytvoří vám to smlouvu. A touhle vytvořenou smlouvou jsme se inspirovali.

Do smlouvy jsme třeba dodali, že je její součástí soupis změn oproti projektové dokumentaci. Dohadovali jsme se taky o sankcích. V jejich původní smlouvě bylo, že naše sankce činní XY % z dlužné částky. A když bude mít BB zpoždění s termínem dodělání stavby, budou nám hradit stejnou výši procent z ceny nedodělané části stavby. Ale to jsme nechtěli. Měli jsme pocit, že to není dostatečně motivační, aby celou stavbu dodělali. Požadovali jsme teda, aby při nesplnění podmínek z jejich strany dělala sankce XY % z ceny celé stavby (nejen z té nedokončené).  BB s tím vlastně neměla problém. Ale chtěla, aby to bylo spravedlivé a tak i naše sankce se počítala z ceny celé stavby. To nám nedávalo úplně smysl. Nicméně nakonec jsme to tak nechali. Řekli jsme si, že si dáme na placení pozor.

Nikdy jsme ale nedostali návrh pořádného harmonogramu. Vždycky všude bylo jen, že se stavba bude realizovat od do. To ale není úplně dobrý vodítko, podle kterýho můžeme kontrolovat průběh stavby.

Pořádek dělá přátele.

Smlouva byla nakonec z naší strany OK. O rozpočtu se to ale říct nedalo. Neodpovídal projektu, změnám nebo dohodám. Asi ho aktualizoval někdo, kdo nevěděl, na čem jsme se s BB už dohodli.

Už úplně to nejzákladnější ze stavby – cihly. I když jsme jim napsali konkrétní formáty, ze kterých se má barák postavit, do rozpočtu nacenili cihly o jiným rozměru. Ten několika milimetrovej rozdíl se může zdát zanedbatelnej. A cenově asi jo. Ale zásadně to mění vlastnosti materiálu.

Byl v něm uvedený i jiný typ střešních tašek (typ, výrobce i barva) a komín, který vůbec neodpovídal našim potřebám (navrhli komín pro připojení více plynových kotlů, my ale máme jednu krbovou vložku na dřevo). Asfaltový pás, který by nám podle rozpočtu do baráku dali, neplnil funkci protiradonový izolace. Místo železných překladů v přízemí tam byly keramický. A tak dále. Doplňky ke střeše (jako třeba výlez na střechu, odvětrání kanalizace, ochranné mřížky nebo protisněhové háky) tam pro jistotu nebyly vůbec.

Chtěli jsme teda, aby ve smlouvě bylo napsáno, že před položkovým rozpočtem má přednost projekt a soupis změn. Nevypadalo to totiž, že se s rozpočtem v dohledný době pohneme. A my se chtěli dostat z místa. Jejich reakce mně nejdřív rozesmála. A pak naštvala. Prý některé věci, které chceme mít uvedené v položkovém rozpočtu, nejsou součástí nabídnuté ceny! A jak je to možný, když jsme o nich mluvili už od začátku. Jo a pro zajímavost – v rozpočtu pořád bylo  schodiště, který jsme od nich nechtěli.

Velká legrace byla taky okolo elektrocentrály. V tu dobu jsme na pozemku ještě neměli připojenou elektřinu. Takže bylo jasný, že se elektrocentrála bude muset použít. Jenže nejdřív nebyla součástí cenový nabídky. My ji ale chtěli mít v ceně zahrnutou. Takže se v rozpočtu objevila cena za den půjčení centrály a taky cena za litr. No jo, ale jak my máme ohlídat, kolik litrů na stavbě spotřebovali? A jestli to vůbec spotřebovali na stavbě nebo si to nalili do auta? Vždyť bychom se tímhle způsobem účtování nemuseli doplatit. Nebo vlastně mohli. Karel spočítal, že bychom za měsíc používání centrály dali třeba 65 000. To jsou například oboje vchodový dveře. My jsme prostě chtěli vědět, kolik nás bude stát den používání centrály i s benzínem. To by nemělo být tak těžký určit, ne? Centrála má danou průměrnou spotřebu. A BB snad ví, kolik hodin denně na stavbě budou a kolik dnů budou centrálu potřebovat. Od toho je harmonogram (který ale nezpracovala).

Hodně jsme s nima řešili výši a zaplacení zálohy. Ta měla být 250 000,-. Já vím, že je to normální. Ale dejte někomu, koho vlastně neznáte, tolik peněz na ruku někde v kavárně. Vždyť ta firma ani nemá žádnou pobočku, kam bychom je mohli jít seřvat. Ani nám nedali žádné pořádné reference. A na internetu jsem žádné reakce nenašla. Snažili jsme se dohodnout nižší zálohu. Navrhovali jsme 150 000,- s tím, že půlku zaplatíme předem a druhou půku po navezení materiálu. Z jejich strany byla ochota snížit zálohu na 200 000,-. Ale splatná byla částka najednou.

Je něco shnilého ve státě dánském

Kromě těch “velkých” věcí byla BB zvláštní i v drobnostech.

Tak třeba komunikace. BB je větší firma než DD. Jeden by řekl, že vyjednávání s nima bude jednodušší, rychlejší. Jenže to tak nebylo. Zřejmě naše připomínky a požadavky zpracovávali různí lidé. A zřejmě si nepředávali informace. A děsně dlouho jim trvalo, než se k něčemu vyjádřili. A ještě odpovídali jen na polovinu dotazů.

Zarážející byla i neochota poskytnout nám nějaké reference. Poslali nám jen tři fotky hrubé stavby z dostatečného odstupu. A pak taky fotku jedné dřevostavby. Asi kdybychom si VPC rozmysleli.

Několikrát jsme je zvali na pozemek. Pokaždý to ignorovali. Ani nedali vědět, že si pozvání máme strčit za klobouk. Taky jsme se snažili o další osobní schůzku. Jedna schůzka by nahradila deset emailů. Ale nikdy neprojevili zájem.

Když jsme se sešli v únoru, mluvili jsme o tom, že mají volnou kapacitu a v březnu by mohli stavět. Nicméně ještě na konci března jsme vyjednávali o smlouvě a o rozpočtu. Ale pořád měli pro nás volný kapacity. Není to divný?

A jak to dopadlo?

No…po tomhle všem byla BB ze hry. Poprvé kontaktovala 25.1.2018. Na začátku března jsme začali víc řešit podobu smlouvy a položkový rozpočet. A 9.4.2018 jsme se rozhodli, že s BB fakt ne.

Nakonec nás BB ještě obvinila z toho, že je osočujeme ze zlodějství (když se jim bojíme dát tolik peněz předem). A že náš přístup indikuje celou řadu možných problému při spolupráci. Že přeci všechny komponenty by stačilo do smlouvy jen vypsat. No, to jsme po nich celou dobu chtěli! Tak proč to neudělali? 

A najednou jsme zjistili, že je duben a na stavbě se ještě ani nezačalo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *