Nejdřív jsme začali jednat s firmou DD. Pán nám byl sympatičtější a na rozdíl od druhé firmy dodal fotky z realizací.

První cenová nabídka DD (a vlastně i BB) byla dost orientační. Jak v množství, tak i typu materiálu. Je jasný, že cena nebude hned od začátku přesná. Firma nemůže znát všechny podrobnosti a naše představy. Co mi ale jasný není – jak může do cenový nabídky zahrnout něco jinýho, než je v projektu? Viděl ten projekt vůbec? Karel je v tomhle chápavější. Prý, když se dělá X nabídek denně, je to horkou jehlou.

Postupně jsme teda začali upřesňovat položky výkazu výměr. Chtěli jsme, aby v něm bylo konkrétně napsaný, z jakých prvků se bude stavět. Že to budou cihly s určitou objemovou hmotností, že tašky budou od Betonpressu v konkrétní barvě a tak dál. Pro firmu to byl téměř nepřekonatelný problém. Ale nakonec jsme se na tom vždycky dohodli. S každou novou aktualizací se ale zvyšovala cena i u těch položek, které jsme neměnili. Proč, to byla záhada, kterou jsme nikdy nevyřešili. Navíc nás na to DD ani neupozornila. Na druhou stranu bylo fajn, že v aktualizovaném rozpočtu uváděl seznam změn oproti předchozí verzi.

Zajímavý bylo, že firma netrvala na složení zálohy předem. Samozřejmě si o ni řekla. Ale byla chápavá k naší obavě vzdát se 200 000,- jen tak. Dohodli jsme se teda, že platit budeme na etapy. Před každou etapou zaplatíme 60 % z ceny, která na etapu připadá. Takže třeba 60 % z ceny za přízemí. A po etapě doplatíme zbývajících 40%. Nicméně ve finální verzi smlouvy se objevil poměr 80 : 20. A ani se neobtěžovala nás upozornit, že naši dohodu změnila.

Dojednávání spolupráce trvalo bez mála dva měsíce (16.1.2018 nás DD poprvé kontaktovala mailem, 14.3.2018 jsme se rozhodli, že si od téhle firmy dům nenecháme postavit). Celé dobu jsme (teda hlavně Karel) trávili každý večer nad cenovou nabídkou, výkazem výměr, nejasnostmi….Snažili jsme se všechno promyslet do nejmenšího detailu. Chtěli jsme, aby bylo všechno jasný a minimalizovali se tak nějaký neshody a vícenáklady. Kromě osobní schůzky a telefonátů jsme si s firmou vyměnili za tu dobu minimálně 13 emailů. Ale neměli jsme pocit, že to nějak úspěšně postupuje. Pokaždý jsme našli něco, co nebylo dobře. Nebo to nebylo tak, jak jsme požadovali.

Zvláštní bylo, že podle harmonogramu, který DD sama navrhla, se mělo 15.3.2018 začít stavět. Jenže ještě 13.3.2018 jsme neměli podepsanou smlouvu. My jsme ji ještě ani neviděli. Přitom nám její zaslání slibovala už od začátku.

Samozřejmě jsem se už na začátku snažila dohledat recenze na DD. Ale nebylo to tak jednoduchý. Komentářů jsem našla jen pár a nebyly moc dobrý. Jenže my nevěříme všemu, co se píše na netu. Bůh ví, kdo to píše a proč. A při osobní schůzce na nás působil dobře. Jenže postupem času jsme zjišťovali, že na těch komentářích nejspíš něco bude.

Nakonec jsme si řekli, že nám to za ten risk nestojí. Protože jak můžeme věřit, že firma dobře postaví barák, když nacení hrubou stavbu z jiného materiálu než máme v projektu? Nebo když bez upozornění a bez důvodu navyšuje cenu materiálu? Nebo reaguje hrozně pomalu na nějaké jednoduché otázky a připomínky? Nebo když nedodržuje dohody?

Ještěže jsme měli v záloze další firmu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *