Proč nejde na kus země, do nějaký formy, vyplivnout beton? Bylo by to rychlejší, levnější, nenáročný….
hlína pryč
Ale místo toho jsme museli dodělat skrývku uvnitř desky. Když jsme totiž dělali skrývku, zapomněli jsme odečíst 5 cm ze skladby podlahy. Mysleli jsme, že teda bagr těch zbývajících 5 centimetrů strhne. A pak že vykope kanalizaci. Bagrista ale správně poznamenal, že stejně na tu dodělanou skrývku bude házet hlínu z výkopu kanalizace. Takže se pustil rovnou do tý.
My jsme pak dávali dohromady kanalizaci. Trubky jsme obsypávali pískem (chrání to trubku před proražením kamínkama). Asi by to bylo hned, kdyby se ten písek nemusel udusávat. Za prvý se to musí dělat opatrně, aby se právě neprorazila trubka. Za druhý se písek sype jako mrcha. A když jsem na jedno místo lehce dupla, tak se polovina písku sesunula někam jinam.
Bagr nás navštívil ještě jednou. Odvozil přebytečnou hlínu ze středu základové desky (hlína po vybagrování kanalizace a dodělávka skrývky). Tím pádem se zase zvětšila naše hromada na pozemku. Pak po desce rozvozil trochu štěrku. Domluvili jsme se se stavebním dozorem, že ho není potřeba moc. Bagrista sebou přivezl taky žábu (takovej stroj), která nám vnitřek uhutnila. Někde se používá vibrační deska. Ta má sice větší hutnící plochu, ale menší sílu.
železo dovnitř
S bedněním kolem základové desky nám zase pomohl můj táta a dva chlápci od něj z vesnice. Nevím, co jim na tom mohlo trvat dva dny. Vždyť šlo jen o to podélně rozříznout OSB desku, natloukacíma hřebíkama ji přidělat ke ztracenému bednění a zvenku tyhle desky vzepřít o hlínu. A dohlídnout, aby to bylo všechno v rovině. Dobře no, asi tomu dva dny odpovídají.
My jsme pak pokládali dvě vrstvy kari sítě. Dvě proto, že nás k tomu donutil stavební dozor. Spodní vrstvu kari sítě jsme podkládali zbytkama ztraceného bednění. Samozřejmě jsme jednotlivé sítě svazovali k sobě. K sobě jsme svazovali taky druhou vrstvu kari sítí. Tu jsme podkládali hadama, Taková klikatá věc ze slabých železných tyček.
Když jsme zapnuli laser, byla vidět, že nějaký kari sítě jsou výš než hrana OSB desky. A tudíž výš než hladina betonu. Problém byl hlavně v místě, kde se překrývalo víc kari sítí. Snažili jsme se kari sítě nějak zmenšit. Vyndali jsme spodní podložky. Skákali jsme po sítích. Ne všude se nám to ale podařilo dokonale. Asi na dvou místech po zatvrdnutí betonu byla kari síť vidět.
Z desky nám vykukovalo pár kanalizačních trubek. Ty jsme obalili papírovým asfaltovým pásem. To kvůli dilataci. Stavebnímu dozoru se moc nelíbilo, že máme tak velký chráničky. A taky, že jsme mezi nima neměli moc velký rozestupy. Že ideální je asi 10cm mezera. A měl pravdu. Pak jsme se natrápili při natavování hydroizolace.